Teknoloji devi otomotiv sektörüne mi giriyor?

Teknoloji devi Sony, geçen hafta CES 2020 isimli tüketici elektroniği fuarı kapsamında Vision-S isminde bir konsept otomobil sergileyerek herkesi şaşırtmıştı. Bu tanıtımın ardından birçok kişinin aklına, “Acaba Sony otomotiv sektörüne giriş yapmayı mı planlıyor?” sorusu geldi.

Ama Vision-S konseptini geliştiren ekibin liderliğindeki isim olan Izumi Kawanishi, Japonya’da Impress Watch isimli bir medya ile gerçekleştirdiği röportajda bu konseptin üretilmesi gibi bir durum olmayacağını belirtmiş. Kendisi buna ek olarak bu konseptin amacının “Sony’nin otomotiv sektöründeki yerine ve önemine dikkat çekmek olduğunu” söylemiş.

Kawanishi’nin açıklamalarının devamı ise şu şekilde olmuş: “Bu konsept, Sony olarak otomobillere neler yapabileceğimizi gösteriyor. Otomobillerin evrimi için faydalı olacak imkan ve teknolojileri araştırmaya devam ediyoruz. Bu konsept, güvenlik ve konfor anlamında da çok şey vaad ediyor.”

Vision-S isimli bu konsept aracın özelliklerini bilmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse de Sony’nin araca 33 adet sensör entegre ettiğini ve bu sayede aracın tamamen otonom sürüş kabiliyeti kazandığını söyleyebiliriz. Ayrıca aracın konsolunda panoramik bir şekilde konumlandırılmış ekran sistemi yer alıyor. Bu ekranlarda araç bilgileri ve yolcu eğlence uygulamaları gibi alternatifler yer alıyor. Sony ayrıca her koltuğa hoparlör de entegre ettiği için 360 derecelik oldukça gerçekçi bir ses sistemi araç içerisinde mümkün olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir